Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ISI YALITIMI İLE MİLYARLARCA DOLAR TASARRUF EDİLEBİLİR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİISI YALITIMI İLE MİLYARLARCA DOLAR TASARRUF EDİLEBİLİR

ISI YALITIMI İLE MİLYARLARCA DOLAR TASARRUF EDİLEBİLİR

Yalıtım markası Dalmaçyalı, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde binalarda ısı yalıtımının sağlayacağı faydalara dikkat çekti. Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “Enerjide dışa bağımlı olan ve bu alanda yılda yaklaşık 60 milyar dolar harcayan Türkiye, binalarda etkin ısı yalıtımını yaygınlaştırıp enerjiyi verimli kullanarak 9 milyar dolar tasarruf sağlayabilir” dedi.

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü vesilesi ile bir açıklama yapan Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, Türkiye’nin enerjiyi verimli kullanmak zorunda olduğunu, bunun için de binalarda ısı yalıtımının yaygınlaştırılmasının şart olduğunu söyledi. Küçükoğlu, verimli kullanımla enerji tasarrufunun başta karbondioksit olmak üzere sera gazlarının salımını da azaltacağını ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir destek sağlayacağını vurguladı.

Isı yalıtımı Türkiye için memleket meselesi!

Dünyada enerji kaynaklarının tükenmekte olduğunu, fosil yakıtların yol açtığı iklim değişikliğine karşı ülkelerin sera gazları salımını azaltma mücadelesine girdiğini hatırlatan Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, binalarda yapılacak ısı yalıtımının evlerin ısıtma ve soğutma giderlerini yarı yarıya azaltması sayesinde bu mücadeleyi güçlü bir şekilde destekleyeceğini ifade etti. Türkiye’nin enerji kullanımına dikkat çeken Küçükoğlu şunları söyledi:

“Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Türkiye’de toplam kullandığımız enerjinin maliyeti yılda 60 milyar dolara yaklaşıyor. Dünyada ve Avrupa’da petrol, doğal gaz ve kömür fiyatları artış içinde. Bu durum, Türkiye’nin enerji faturasının daha da artacağını gösteriyor. Yaklaşık yüzde 70’ini ithal ettiğimiz bu enerjinin büyük bir kısmı konut vb. yapılarda kullanılıyor. Yapılan harcamanın 22,5 milyar doları konutlarda tüketiliyor. Halen 10 milyona yakın olan bina stokumuzun yüzde 80’e yakın bir bölümünde ısı yalıtımı bulunmuyor. Oysa etkin ve yaygın ısı yalıtımı ile konut ve hizmetler tarafında tüketilen enerjinin en az yüzde 30 ila 40’ını tasarruf edebiliriz. Binalarda ısı yalıtımları ile elde edilecek tasarruf yılda 9 milyar doları buluyor. Yeni inşa edilen ve mevcut binalarda ısı yalıtımının yaygınlaştırılması şart. Bu şekilde enerjideki dışa bağımlılığı azalan Türkiye dünyada daha güçlü bir konuma sahip olur, ödemeler dengesi açığı azalır ve bireyler olarak hepimizin ısınma faturaları yarı yarıya düşer.”

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak, enerji verimliliğini sağlamak ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmak için hayati öneme sahip olan ısı yalıtımının Türkiye için bir memleket meselesi olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda ilerlemek için olanaklara sahip olduğunu kaydeden Tayfun Küçükoğlu şöyle konuştu:

“Yatırım maliyetini kısa sürede karşılayan enerji verimliliği uygulamalarıyla, mevcut yapılarımızda uzun yıllar enerji savurganlığını önlemek elimizde. Bugün teknolojik imkanlarımızla, üretim kapasitemizle, değil enerji tüketen, Avrupa’da öne çıkan ‘sıfır enerjili evler’in de ötesinde, üreten evler dahi yapabiliriz. Hem yenilenebilir enerji kaynaklarımız hem de bunları projelendirme imkanlarımızla gereken tüm yeteneklere sahibiz. Ancak kaynaklarımızın hangi ihtiyaca dönük kullanılacağının önceliğini belirlememiz lazım.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN