Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"BU YAZ SULARIMIZ KURUDU, KÖMÜRE İZİN VERMEYECEĞİZ!” - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞER"BU YAZ SULARIMIZ KURUDU, KÖMÜRE İZİN VERMEYECEĞİZ!”

“BU YAZ SULARIMIZ KURUDU, KÖMÜRE İZİN VERMEYECEĞİZ!”

Antalya Dereköy Yaylası’nda yaklaşık 2 yıldır devam eden kömüre hayır mücadelesi sürüyor. Kömüre karşı mücadeleyi en başından bu yana en önde sürdüren Dereköylü Kadınlar Antalya’nın en önemli iki yaylasından bir olan Korkuteli’nin meşhur Çarşamba Pazarı’nda basın açıklaması yaptı.

Korkutelililer ve pazarcı esnafa süre hakkında bilgi veren aktivistler, Dereköy Yaylası’nın Korkuteli’nin tek su kaynağının çıktığı su havzasının içerisinde olduğunu, Korkuteli için hayati önemi bulunduğunu belirtti. Kadınlar, “Burada kömür ocağı açılamaz, suyu koruma mücadelemize destek verin. Bizler kömüre hayır diyoruz dedi.

Korkuteli Çayı’nın, Korkuteli barajını besleyen tek su kaynağı olduğuna vurgu yapılan basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

“Havzadan çıkıp Baraja giden sular, toplam 17 mahallenin (köyün) tarımsal üretimi için kullanılmaktadır. Tüm Korkuteli’nde 57 bin dekar tarım alanında sulu tarım yapılmaktadır ve bu alanların en önemli bölümü meyve üretimi için kullanılmaktadır.

Bu yıl sondaj kuyularımız erkenden kurudu. Temmuz ayında bahçemizde ürettiğimiz fasulye, domates, biber gibi sebzeler, daha üretimin ortasındayken sular kurudu. Bahçemizi sulayamaz hale geldik. Önce üretim düştü, sonra da diktiğimiz ürünlerimiz tamamen kurudu. Kömür su havzasına açılırsa bizler ne yapacağız?

Kuruma, Temmuz ayında başladı, Ağustosta tamamen kurudu. Köyde kurumayan birkaç sondajdan, sulamaya çalıştık ama istediğimiz randımanı alamadık. Sularımız yaz sonunda tamamen bitti  İhracatını yaptığımız kayısı ağaçlarını suladığımız kuyular da kurumadan nasibini aldı. Sulama kooperatifine ait 5 kuyudan 3’ü de kurudu. Bütün mahalle olarak aynı sıkıntıyı yaşadık. Bu nedenle su kaynaklarımızın üzerine kömür madeni açılmasını istemiyoruz, kömüre hayır diyoruz”

Öte yandan, açılan davalar için mahkeme, 18 Kasım 2021 tarihinde Dereköy Yaylası’nda bilirkişi incelemesi yapacak.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN