Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DEREKÖY YAYLASI'NDA MİTİNG GİBİ KEŞİF - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARDEREKÖY YAYLASI'NDA MİTİNG GİBİ KEŞİF

DEREKÖY YAYLASI’NDA MİTİNG GİBİ KEŞİF

Antalya Korkuteli Dereköy Yaylasında kömür ocağı açılmasına karşı açılan davada, bilirkişi incelemesi kalabalık bir grubun katılımıyla gerçekleşti. İncelemenin yapılacağı bölgede toplanan çok sayıda Dereköylü tepkilerini dile getirdi.

Çevreciler ve vatandaşlar, Korkuteli İlçesi Başkanı Mevkii Dereköy Yaylası Mahallesi Mevkii’inde, Turkuaz Linyit Kömür işletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan kırma, eleme ve paketleme tesisi projesi ile ilgili Antalya Valiliğince tesis “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” raporuna dava açmıştı. Kararının iptali istemiyle, Antalya 3. İdare Mahkemesi’nde Antalya Valiliğine karşı açılan davada, bölgede keşif yapılmasına karar verilmiştir.

Mahkeme, bilirkişi olarak 2 Maden Mühendisi, Çevre Mühendisi, Harita ve Kadastro Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Ziraat Mühendisi ve Arkeologdan oluşan heyet belirlemişti.

O keşif bugün yapıldı. Keşfin yapılacağı yerde toplanan onlarca kişi, açtıkları pankart ve dövizlerle keşif alanını adeta miting alanına çevirdi. Vatandaşlar, Dereköy Yaylası’nda kömür ocağı istemediklerini bir kez daha ilan etti.

“CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRMEK İSTİYORLAR”

Dereköy Yaylası’nın 40.69 Hektarlık kısmında kömür ocağı faaliyeti için 18 Mayıs’ta “ÇED Gerekli Değildir”kararı alınmıştı. Korkuteli Barajını besleyen tek su kaynağı Korkuteli Çayı bölgeden doğuyor. Havzadan çıkıp baraja giden sular, toplam 17 mahallenin (köyün) tarımsal üretimi için kullanılıyor.

Dereköy’de toplam 250 sondaj kuyusu, bölgede madencilik çalışması başlatılmasıyla birlikte kurumaya başladı. Köylüler bu yüzden “su kaynaklarımızın üzerine kömür madenine hayır! Cennetimizi cehenneme çevirmek istiyorlar” diyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN