Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
“İKLİM ACİLİYETİ YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA YÖNELTTİ” - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR“İKLİM ACİLİYETİ YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA YÖNELTTİ”

“İKLİM ACİLİYETİ YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA YÖNELTTİ”

Enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren Türkiye Enerji Zirvesi, enerjinin finansmanının konuşulduğu “KPMG Özel Oturumu: Enerji Yatırım Finansmanında Yeni Modeller ve Beklentiler” başlıklı oturuma ev sahipliği yaptı. Oturumda konuşan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, “COP’26 ile iklim aciliyeti kavramı hayatımıza girdi. 1,5 santigrat derecelik artış sınırının artık geçileceği biliniyor. Bu nedenle ‘hemen, şimdi’ harekete geçilmek isteniyordedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) desteğiyle düzenlenen 11. Türkiye Enerji Zirvesi, enerji finansmanının konuşulduğu KPMG Özel Oturumu: Enerji Yatırım Finansmanında Yeni Modeller ve Beklentiler başlıklı oturuma ev sahipliği yaptı. 

Oturumun moderatörlüğünü KPMG Türkiye Şirket Ortağı Orhan Turan üstlenirken, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, GKC Partners Ortağı Güniz Gökçe ve Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak konuşmacılar arasında yer aldı.

Oturumun moderasyonunu üstlenen KPMG Türkiye Şirket Ortağı Orhan Turan, Türkiye’nin büyüme rakamlarına dikkat çekerek, “Türkiye sanayisi üretmeye, Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Büyüyen ekonominin enerjiye olan talebi de giderek artıyor” dedi.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarının arttığını ancak yatırım maliyetlerinin de yükseldiğini vurgulayarak, “Yenilenebilir enerjide ekipman fiyatları arttı. Bu da yatırım maliyetlerini olumsuz etkiledi.Elektrik fiyatlarında yakın gelecekte artışın süreceğini düşünüyoruz. Enerji dönüşümünde Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu arasında bir mutabakat sağlanamazsa, doğalgazın geleceğini ortak bir anlayışla belirleyemezlerse yenilenebilir enerjiye tamamen geçene kadar elektrik üretiminde maliyet yükselecektir” ifadelerini kullandı. 

İklim politikalarının enerji yatırımlarını doğrudan etkilediğini ifade eden Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, “COP’26 ile iklim aciliyeti kavramı hayatımıza girdi. 1,5 santigrat derecelik artış sınırının artık geçileceği biliniyor. Bu nedenle ‘hemen, şimdi’ harekete geçilmek isteniyor.  Yeşil Mutabakat Anlaşması ile karbon vergisi gündeme gelecek. Karbon vergisinden kaçınmak için şirketler belki de kendi elektriğini üretecek. Bankalar bu konuda sanayicilerimize finans desteği vermeye hazır. Yasa koyucuların bu yönde düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekiyor” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN