Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SANTRALİN YAPTIĞINA AKPLİLER BİLE DAYANAMADI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKSANTRALİN YAPTIĞINA AKPLİLER BİLE DAYANAMADI

SANTRALİN YAPTIĞINA AKPLİLER BİLE DAYANAMADI

Özel sektöre ait Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde baca gazı arıtma sistemi (FCD) olmadan çalışması sonucu bölgeye yağan küle tepki olarak AKP Elbistan ve Afşin İlçe Başkanlıkları ve Afşin Ziraat Odası tarafından ortak bir açıklama yapıldı.

Çoğulhan Mahallesi’nde gerçekleşen basın açıklamasında söz alan AKP Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş, filtre sistemi olmayan termik santrallere bir süre tanındığını hatırlatarak “Termik santraller başta olmak üzere filtrelemesi düzgün olmayan tesislere baca ve filtrelerini yapmaları için belirli bir süre verilmişti. Verilen bu süre sona ermiş olup Afşin-Elbistan Termik Santralinin gerekli hassasiyeti gösterip ilgili yatırımları hızla tamamlamasını, bacı gazı arıtma ve kül filtreleme sistemini tamamlayarak çevre kirliliğini acilen bitirmesini ihtar ediyoruz” dedi.

Santral yetkililerine seslenen Tıraş, “Ya filtrelemeyi düzgün bir şekilde yaparlar ya da yapacak başka şirket bulunur! Çelikler vazgeçilmez değildir. Hemşerilerimizin tozlu havayı solumasına, çevrenin kirlenmesine gönlümüz asla razı gelmez. Hemşerilerimizin sağlığı, çevremizin korunması tüm ekonomik kazanımların önündedir. İstihdamın ve üretimin arkasına saklanarak çevre kirliliği yapılmasına, kendilerine iyi niyetle verilen süreyi suiistimal etmelerine asla müsaade etmeyiz” diye konuştu.

AKP Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi de, “Bu mücadelelerde biz teşkilatlar olarak her zaman halkımızın yanında yer aldık. Hiçbir zaman da firmanın yanında yer almayacağız. Firmalar gelip geçici; esas olan halkımızdır. Bu çevre kirliliği ve kül ile ilgili hükümetimiz 6 ay durdurulması kararını aldı. Ancak burada 5 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Onların da baskısı ile biz burada tekrar devamına karar verilmişti. Ancak firma ile görüştüğümüzde kısa süre içerisinde buradaki filtre sisteminin biteceğini söylüyorlar. Esas amacımız da firmayı sıkıştırmak; firmanın bir an önce filtre sistemini faaliyete geçirmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu ise, bölgenin Türkiye’nin dördüncü büyük ovası ve enerji havzası olduğunu anımsatarak, “Bunun ikisinin aynı yürütülebilirliği mümkünse sağlanması lazım. Zehirsiz enerji ve zehirsiz gıda istiyoruz” diye konuştu.

Filtre takılana kadar santralin faaliyetlerine ara verilmesini isteyen vatandaşlar da, “Biz öleceğiz. Yıllardır bunun mücadelesini verdik. Hem toz hem de duman yiyoruz. İşçiler de dışarıdan geliyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN