Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BARAJ ALTINDA KALACAK OLAN DEDEMLİ’DE GERGİN BEKLEYİŞ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEBARAJ ALTINDA KALACAK OLAN DEDEMLİ’DE GERGİN BEKLEYİŞ

BARAJ ALTINDA KALACAK OLAN DEDEMLİ’DE GERGİN BEKLEYİŞ

Bozkır Barajı nedeni ile sular altında kalacak olan Hadim’in Dedemli Mahallesi’nde gergin bekleyiş devam ediyor.  Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici ve beraberindeki heyet mahalle sakinleri ile biraraya geldi.

KOP Projesi kapsamında Devlet Su İşleri tarafından 2011 yılında yapımına başlanan Bozkır Barajı’nın su tutmaya başlaması ile su altında kalacak olan Hadim Dedemli Mahallesi sakinleri bu durumdan oldukça huzursuz. Evleri su altında kalacak olan mahalle sakinleri için Meram Çarıklar bölgesinde yapılan konut ve tarım arazileri için daha önce bildirilen fiyatın iki katı ödeme istenmesi mahalle sakinlerini adeta isyan ettiriyor.

Bu konuda Dedemli hakının dertlerini dinlemek için bölgeye giden Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici ve beraberindeki heyet konutların yapıldığı alanda ve baraj bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra mahalle sakinleri ile bir araya gelerek dertlerini dinledi.

Meydanda toplanan mahalle sakinleri ve Muhtar Yunis Özer’i dinleyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici; “Burada bir baraj yapılıyor bundan dolayı da, devlet iradesi ile zorunlu olarak buradan gideceksin denildiğinde devletin seni buradan zorunlu olarak çıkarıyorum fakat sana evini yapıyorum ve kendini geçindirecek tarım arazini de veriyorum demesi gerekir.  Refah Devleti aslında bunu gerekli kılar. Bakın ben size bir üst standart sunuyorum, normal standartı değil. Bizim gelecek tasavvurumuz bu, Gelecek Partisi olarak bizim insan onuru tasavvurumuz bu, aslında olması gereken ve ideal olan da budur bunun yapılması gerekir. Maliyeti yüksekmiş şu imiş bu imiş bu vatandaşı ilgilendirmez. Bu çevrenin bir alım gücü ve refah seviyesi var. Çiftçinin de emeklinin de geliri belli. Buna göre de hareket edilmelidir. Biz şu anda muhalefet partisiyiz ve yaptırım olarak elimizden fazla bir şey gelmiyor. Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatı ile sizin sesinizi duyurmak ve çözüm bulmak için ne gerekiyorsa yapacağız.” şeklinde konuştu.  

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici’nin ardından söz alan Dedemli Mahalle Muhtarı Yunis Özer şunları söyledi: “Bu süreç on yıllık bir süreç. Baraj olacak diye bölgeye belediyede yatırım yapmıyor. Devlet 2011 yılında bu süreç başladığında dönemim valisi Sayın Aydın Nezih Doğan bilgilendirme toplantısına katıldı. Valimiz buraya Devleti temsilen gelir biz öyle biliriz. Bize “Tarım arazisi ve arsa zaten Devletin, bunun bir maliyeti yok, sadece inşaat bedelinin maliyetini borçlanacaksınız ve beş yıl ödemesiz on beş yılda ödeyeceksiniz.” dedi. Bu söze istinaden bugüne kadar bu halk hiç sesini çıkarmadı ama bu borçlanma sözleşmesi aşamasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nden aradılar ve “730 bin lira ödeyeceksiniz bunu vatandaşlara duyur” dediler. Ben de bu meblayı vatandaşa duyuramam benim vatandaşım bu meblayı ödeyemez dedim. Geldiğimiz neticede ise bize piyasa raiç bedellerini uyguladıklarını öğrendik. Biraz araştırdığımızda ise kanunda aynen şu ibarenin geçtiğini gördük. “ İskan edilen aileler, iskan edildiği yerde tarım arazisi, arsa bedeli ve dükkan bedeli ile borçlandırılır” ibaresi var. Biz de dedik ki biz mağduruz ve biz sizden Çarıklar’dan ev ve arsa istemedik. Bizi devlet zorunlu göç ettiriyor. Madem biz borçlanacaksak Belediye raiç bedelinden borçlanalım dedik. Bize aylık üç bin yüz lira ödeme çıkardılar. Bu halkın zaten o kadar geliri yok bunu nasıl ödesinler?”

Vatandaşlar da tek tek söz alarak sıkıntılarını belirtirken,  mahalle halkının yarısının sosyal yardımlarla geçimini sağladığını ve bu parayı ödemelerinin imkanı olmadığını dile getirdiler.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN