Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ÇEVRECİLER BASTIRDI ATIK İHRACATI DURDURULDU - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİÇEVRECİLER BASTIRDI ATIK İHRACATI DURDURULDU

ÇEVRECİLER BASTIRDI ATIK İHRACATI DURDURULDU

Önceki gün erken saatlerde Pire’ye ulaşan COSCO PRIDE Konteyner Gemisi. 1 Aralık’ta Vietnam için 37 konteyner Alman Plastik Atığı ile yüklenecekti. Bu yeniden ihracat, çevre grupları tarafından gönderilen ortak uyarı ardından bugün engellendi.

Alman ‘Wirtschaftswoche’ dergisinin haberine göre, atıklar geçen yıl Almanya’dan Türkiye’ye gönderilmişti, ancak ithalatçı, Türk hükümetinin karışık ve kirli plastik atık ithalatını kısıtlamaya başlamasıyla atık ithalat lisansını kaybetti.Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alman hükümetinin atıkları geri almasını sağlamaya çalıştı, ancak Alman hükümetinin atığı geri almayı reddettiği bildirildi. Türk hükümeti daha sonra konteynerleri üçüncü ülkelere ve bu ülkelerden en çok Vietnam’a ihraç edilmek üzere yeniden rezerve etti. İçeriden alınan güvenilir bilgiler dahilinde çevreci gruplar bu konteynırlardan  haberdar oldular ve Yunanistan  Pire limanına kadar Alman plastik atıklarının izini sürdüler.  Ayrıca, benzer şekilde  Almanya tarafından reddedilen plastik atıkla dolu 16 COSCO konteynerinin bu yılın başlarında Türkiye’den Pire’ye ve oradan Haiphong, Vietnam’a doğru yola çıktığını da öğrendiler.

Çevre grupları, ihracatçı ülkelerin, sevkiyatın sözleşmeye göre tamamlanamaması durumunda ihraç ettikleri atıkların geri gönderilmesini ve sorumluluk almalarını gerektiren Atık Sevkiyat Yönetmeliği (Madde 22) ve Basel Sözleşmesi (Madde 8) kurallarına dayanarak bu uygulamanın tamamen yasadışı olduğunun altını çiziyor. Uyarı metnini dikkate alarak harekete geçen Yunan yetkilileri ve COSCO Shipping, çevre grupları tarafından takdirle karşılanırken şimdi tüm dikkatler Almanya’ya çevrildi.

Lojistik şirketlerinden alınan bir listeye göre, şu anda Türkiye’de, COSCO, Sealand, MSC, Maersk and Hamburg Sud nakliye hatlarında Alman plastik atıklarıyla dolu en az 80 konteyner daha olduğu düşünülüyor.

Basel Eylem Ağı İcra Direktörü Jim Puckett, “Almanya’dan Vietnam’a doğrudan ihracat kesinlikle yasakken Alman atıklarının bu şekilde yönlendirilebilmesi çirkin ve kabul edilemez” dedi. “Almanya bu atıkların ilk etapta Türkiye’ye ihracatına asla izin vermemeliydi. İkincisi, Türkiye talep ettiği zaman kesinlikle geri almalıydı. Şimdi onlara çağrıda bulunuyoruz.”

Greenpeace Akdeniz Türkiye’den Nihan Temiz Ataş, “Almanya’nın Türkiye’ye ve şimdi dünyaya attığı atıkların sorumluluğunu üstlenmesi zorunlu.” dedi. AB, son Yeşil Yeni Anlaşma’da dünyanın geri kalanını Avrupa’nın atık sorunlarını yönetmeye zorlamama konusunda gerçekten ciddiyse, Türkiye’ye ve Vietnam’a gönderdiği tüm atıkları bir an önce geri almalı.

Greenpeace Almanya Kimya Uzmanı Manfred Santen ise şunları ekliyor: “Yeni gelecek olan Alman hükümeti, kendi atıklarını her zaman atıktan kaçınma ve temiz, mekanik geri dönüşüm yoluyla yönetmeye yemin etmelidir – onu yakarak veya başka ülkelere tekrar gizlice sokarak değil.Şimdi de Türkiye’den tüm atıkları geri almaları ve bunu ertelemek için akıl yürütmeye başvurmaktan kaçınmaları gerekiyor.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN