Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MADEN SAHASI İÇİN CAMİYİ YIKTILAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERMADEN SAHASI İÇİN CAMİYİ YIKTILAR

MADEN SAHASI İÇİN CAMİYİ YIKTILAR

Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan İkizköy İnsanca Yaşam için Direniyor Grubu, Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek adına, 200 yıllık Işıkdere Mahallesi’ndeki caminin yıkımına başlandığını duyurdu.

Muğla’nın Milas ilçesinde aylardır Akbelen ormanını korumak için nöbet tutan İkizköy Çevre Komitesi, kamulaştırılan Işıkdere Mahallesi’ndeki yıkımlara dikkat çekti. Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “İkizköy Işıkdere’nin camisi yıkılıyor. Minaresi biz yetişinceye dek yıkılmış. En az 200 yıllık bir köyden geriye kalan ne varsa kömür için yok ediliyor. Tarih, kültür, kişisel ve toplumsal anılar..” ifadesini kullandı.

Komitenin sosyal medya açıklamasında, “Kuzeydoğuda Kayadere kanyonu/dağ tarafından camiye kadar olan tüm evler yıkılmış. Çok üzgünüz, bu büyük yıkım, bu büyük kayıp gözlerimizin önünde oluyor…. Engelleyemiyoruz” denildi.

Mugla Valiliği, Milas Belediyesi, Milas Kaymakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün göreve çağrıldığı açıklamada yıkımın, bu bölgedeki maden sahalarını 2014 yılında devralan, Limak Enerji ve Ictas Eneri ortaklığı olan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ tarafından yapıldığı belirtildi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN