Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
LAVANTA BAHÇESİ’NDE HASAT ZAMANI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTARIMLAVANTA BAHÇESİ’NDE HASAT ZAMANI

LAVANTA BAHÇESİ’NDE HASAT ZAMANI

Karatay Belediyesi’nin Konya’ya kazandırılan ve kısa sürede şehrin markalarından birisi haline gelen Karatay Lavanta Bahçesi’nde hasat başladı. Bir ay boyunca yerli yabancı yüz binlerce misafirine eşsiz bir görsel şölen sunan lavantalar; gazoz, dondurma, sabun, krem, lavanta yağı ve daha birçok ürünün yapımında kullanılacak.

Karatay Belediyesi Karatay Lavanta Bahçesi’nde hasat dönemi başladı. Vatandaşa kapıların açıldığı 2 Temmuz’dan 31 Temmuz’a kadar yüz binlerce yerli ve yabancı misafirin ağırlandığı Karatay Lavanta Bahçesi, fotoğraf çektirmek isteyenler için doğal stüdyo haline gelmişti.

Profesyonel fotoğrafçıların yanı sıra ve amatör fotoğraf tutkunların da uğrak noktası olan bahçede, eflatun ve morun farklı tonlarındaki lavantaları fon yapan fotoğraf severler, en güzel kareleri özel objelerle oluşturulan dekorlar eşliğinde yakalamanın keyfini yaşadı.

YİYECEK, İÇECEK VE KOZMETİK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ BİR HAMMADDESİ

Karatay Lavanta Bahçesi’nin ziyarete kapanmasıyla birlikte başlayan Lavantaların hasadı; Karatay Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından motorlu biçim makinası kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Hasadın tamamlanmasıyla birlikte lavanta bitkileri, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Güneysınır’da kurulan Tıbbi Aromatik Bitkiler Distilasyon Merkezi’ne götürülecek ve ilk etapta lavantaların yağı ile suyu çıkarılacak. Kısa sürede hem yiyecek ve içecek hem de kozmetiğin yanı sıra aynı zamanda ilaç sektörünün de önemli bir hammaddesi haline gelen Karatay Lavantaları; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da gazoz, dondurma, sabun, krem, lavanta yağı ile daha birçok ürünün yapımında kullanılacak.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN