Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KOZALAK İLE ORMAN YANGINLARINA ERKEN TESPİT - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUKOZALAK İLE ORMAN YANGINLARINA ERKEN TESPİT

KOZALAK İLE ORMAN YANGINLARINA ERKEN TESPİT

Orman yangın erken tespit sistemi KOZALAK ile orman arazilerindeki yangınları erkenden tespit etmek artık mümkün olabilecek. İlk olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde pilot olarak uygulanmaya başlayan KOZALAK yangın erken tespit sistemi sayesinde onbinlerce metrekarelik bölge olası yangınlara karşın korunacak.

 ‘’KOZALAK’’ Yangın Erken Tespit Sistemi, Ege Bölgesi’ndeki orman yangınlarının erken tespiti için ilk kez kullanılmaya başladı. Erken uyarı sistemi sayesinde orman yangınlarında erken tespit ve uyarı, hava kalitesinin ölçülerek zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapılabilecek. Böylece ormanlarda büyük tahribata yol açan yangınlara erkenden müdahale edilerek geniş alanlara yayılmasının önüne geçilecek.

İlk olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan Bodrum bölgesinde hayata geçirilen sistem on binlerce metrekare büyüklüğünde alanın olası yangınlardan korunması hedefleniyor.

Yenilenebilir enerji kaynağı ile sistem şarj edilecek

Ormanlık alanlarda ağaçların üzerinde herhangi bir zarar verilmeden uygulanan sistem 5 yıla kadar pil ömrüne sahip olup aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları ile şarj edilebiliyor. Herhangi bir alt yapı çalışmasının gerekmediği sistem hedeflenen bölgede kolaylıkla kurulabiliyor. Uzun menzilli örgü ağ teknoloji sayesinde modüller arası 15 km kadar iletişim kurmak mümkün. Aynı zamanda cihazlardan gelen veriler anlık olarak web ortamında görüntülenerek anında ilgili yetkililere bilgi akışı sağlanıyor. 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN