Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AKYATAN’DAN GÜZEL HABER: "YUMURTASINI KIRAN DENİZE KOŞUYOR! " - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERAKYATAN’DAN GÜZEL HABER: "YUMURTASINI KIRAN DENİZE KOŞUYOR! "

AKYATAN’DAN GÜZEL HABER: “YUMURTASINI KIRAN DENİZE KOŞUYOR! “

WWF Türkiye tarafından 17 yıldır deniz kaplumbağası koruma çalışmaları yürütülen Adana Karataş’taki Akyatan kumsalında yavru deniz kaplumbağaları yuvalarından çıkmaya devam ediyor. Yavru deniz kaplumbağaları, Eylül sonuna kadar yumurtalarını kırıp mavi sulara ulaşmaya çalışacak.


 

Yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama için geldiği Akyatan kumsalında, anne kaplumbağalar Mayıs sonunda yumurtalarını bırakmaya başladılar ve Temmuz sonuna kadar yumurtalarını yuvalara bırakmaya devam ettiler. Temmuz ortasında ise ilk yuvalardan yavrular çıkmaya başladı.

Konuyla ilgili WWF Türkiye’den yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“WWF-Türkiye yaban hayatı ekibi olarak sabah gün doğarken kumsala geliyor ve yuvaları kontrol ediyoruz. Yavruların yuvalarından çıkıp çıkmadığı, yuvadan çıkan yavrular arasında yuvada kaç yumurta kabuğu kaldığı, yuvaların denizden ne kadar uzaklıkta olduğu, yuvanın bulunduğu kum sıcaklığının ve yuva çapının ne olduğu ve yuvadan çıkan yavruların çakallara yakalanıp yakalanmadığı gibi birçok bilgiyi koruma çalışmalarımıza ışık tutması için kaydediyoruz.

17 yıllık koruma çalışmalarımız sonucunda yaklaşık 250 bin yavru deniz kaplumbağası denize ulaştı.
Akyatan kumsalında anne deniz kaplumbağasını görmek büyük bir heyecan, yavruları görmek ise büyük bir neşe ve umut kaynağıdır! Her yıl Temmuz ayı ortasından Eylül ayı sonuna kadar Akyatan kumsalından binlerce yavru deniz kaplumbağası denize ulaşır, arkalarında büyük bir emek, neşe ve umut bırakırlar.

Deniz kaplumbağalarını korumak ve yuvalarının zarar görmesini engellemek #BirlikteMümkün”
 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN