Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKZEHİRLİ GEMİ İÇİN ULUSLARARASI SULARDA MÜDAHALE ÇAĞRISI

ZEHİRLİ GEMİ İÇİN ULUSLARARASI SULARDA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Greenpeace Akdeniz ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının diplomatik çabaları sonucu, Cebelitarık yönetimi zehir gemisinin karasularından geçmesine izin vermeyeceklerine dair bir açıklama yaptı.

Türkiye, zehirli uçak gemisi Sao Paulo’nun ülke sularına girmesini kati bir şekilde yasakladı. Türkiye, verdiği şartlı izni iptal ettiğini açıkladıktan hemen sonra, Brezilya yetkili kuruluşu IBAMA (Brezilya Çevre ve Yenilenebilir Doğal Kaynaklar Enstitüsü), Sao Paulo’nun Brezilya’ya ivedilikle geri dönmesi için ihracatçı firma Oceans Prime Offshore Agenciamento Maritimo Ltda’ya yazılı bir uyarı gönderdi. Ancak bugüne kadar Aliağa’ya doğru ilerlemeye devam eden geminin rotasında herhangi bir değişiklik görülmedi.

Şu an (2 Eylül) Kazablanka açıklarına doğru seyreden gemi, Cebelitarık Boğazı’ndan sadece birkaç gün uzaklıkta. Basel Konvansiyonu’na göre gemi, Cebelitarık Boğazı’ndan geçişini ihracat öncesinde Fas, İspanya ve İngiltere hükümetlerine bildirmeli ve gereken izinleri almalıydı ancak bu prosedürler yerine getirilmedi.

BAN ve NGO Shipbreaking Platform, potansiyel bir illegal atık vakasına dair bulgularını, İngiltere’de Basel Konvansiyonu yetkili kişisi olan Christopher King’e iletmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından 26 Ağustos günü Greenpeace bulguları desteklemek adına İngiltere’de Çevre, Gıda ve Kırsal İlişkiler Bakanı Steve Double’a gönderdiği mektup ile konuyu tekrar gündeme getirdi. Kurulan diplomatik diyaloglar sonucunda, Cebelitarık yönetimi zehir gemisinin İngiliz-Cebelitarık karasularına (BGTW) girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Greenpeace Akdeniz Proje Lideri Gökhan Ersoy, “Römorkun şu ana kadar hedef limanını değiştirmemiş olması ve şirket tarafından geri dönüş planının açıklanmaması bu yolculuğu yasadışı bir trafik olarak yorumlayacak şartları oluşturuyor. Bu durumun farkında olan Cebelitarık yönetimi de zehir gemisinin karasularından geçmesine izin vermeyeceklerine dair bir açıklama yaptı. Bu uzun süredir kolektif olarak yürüttüğümüz uluslararası lobi faaliyetlerinin ilk çıktısı. Fas ve İspanya ile görüşmelerimiz sürüyor. Kısa zamanda benzer açıklamaların diğer transit ülkelerden de gelmesini bekliyoruz. Bu senaryoda, zehir gemisinin Cebelitarık Boğazı’ndan geçişi imkânsız hale gelecek”.

9 Ağustos günü, Basel Eylem Ağı (BAN), BAN Asbest France, Henri Pézerat Association (İş, Sağlık, Çevre), International Ban Asbestos Secretariat (IBAS), İstanbul Isig meclisi, Greenpeace Akdeniz, Brezilya ABREA (Associação Brasileira dos Expostos ao Amianto) ve NGO Shipbreaking Platform (Gemi Söküm Platformu), yazdıkları ortak mektupla Zehirli Gemi’nin Cebelitarık Boğazı’na girmesi durumunda gerekli yasal önlemleri alarak müdahale etmeleri için Fas, İspanya ve İngiltere hükümetlerini yasadışı tehlikeli atık ihracatına karşı harekete geçmeye davet etmişti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN