Ana SayfaTÜRKİYETÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İKİNCİ DEPREM FELAKETİ

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ DEPREM FELAKETİ

Türkiye bugün Kahramanmaraş merkezli depremlerle sarsıldı. Biri 7.7 diğeri 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından çok sayıda artçı depremin de meydana geldiği felaket, bir çok ilde yıkımlara ve can kaybına neden oldu. Depremlerde binden fazla insanımız hayatını kaybederken, enkaz altında çok sayıda insanın bulunduğu, ölü sayısının artmasından endişe edildiği ifade edildi.

Deprem bu sabah 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, yerin 7 km derinliğinde meydana geldi. Depremin Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay’da şiddetli şekilde hissedildiği, can kaybı ve yıkımlara neden olduğu ifade edildi. Bölgede çok sayıda bina yıkılırken, yüzlerce insanın enkaz altında kaldığı belirtildi. Depremin ardından hemen yıkımların yaşandığı bölgeye sevk edilen ekipler, enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılması için çalışmalara başladı. Bölgedeki olumsuz hava koşullarına rağmen cansiperane çalışan kurtarma ekipleri, enkaz altından çok sayıda vatandaşı sağ olarak kurtardı.

Bir açıklama yapan AFAD, saat 15.00 itibarıyla Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere toplam 1014 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 7003 vatandaşımız yaralanmıştır” bilgisini verdi.

Ölü sayısı saat 16.35’te 1121, yaralı sayısı 7634, yıkılan bina sayısı da 2834 olarak güncellendi. Ancak, enkazların altında yaralılar olduğu için, ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Bölgede görevlendirilen toplam arama ve kurtarma personel sayısı 9698, görevlendirilen araç sayısı 216 ‘dır. Şimdiye kadar toplam 2824 binanın yıkıldığı ihbarı alınmıştır. Genelkurmay Başkanlığı tarafından 6 adet A400M, 5 adet C130, 7 adet C235 uçak ile İstanbul, Ankara ve İzmir’den bölgeye personel sevkiyatı planlanmış, 6 uçak bölgeye ulaşmıştır. Malatya’ya 500 komando ve 600 asker gönderilmiştir. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Adana’ya 200 asker gönderilmiştir” denildi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Deprem nedeniyle Adana Havalimanı’nın trafiğe kapandığına ilişkin haberler gerçek dışıdır. Havalimanımız hava trafiğine açıktır. Malatya Havalimanı sivil uçuşlara kapalı, acil uçuşlara açık durumda. Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle Malatya Havalimanı terminal binasında hasar meydana geldi” bilgisi verildi.

İKİNCİ BÜYÜK DEPREM
Daha ilk depremin şoku atlatılmadan, saat 13.24’te, Kahramanmaraş Ekinözü’nde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. İlk depremde ayakta kalmayı başaran ancak hasarlı olan bazı binalar, ikinci depremin yıkıcı etkisine dayanamayarak yerle bir oldu.

TSUNAMİ TEHLİKESİ YOK
AFAD’dan yapılan açıklamada, “Bugün Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır” denildi.

ORTADOĞU’YU DA YIKTI
Kahramanmaraş depremi, Ortadoğu’da birçok ülkede şiddetle hissedildi. Mısır, Lübnan, Suriye ve Irak depremden etkilenirken Suriye’de ilk belirlemelere göre yüzlerce kişi yaşamını yitirdi, bir çok kişi yaralandı. Deprem nedeniyle Suriye’nin İdlib iline bağlı Armanaz beldesindeki bir bina yıkıldı. Sivil savunma ekipleri ve Bölge sakinleri, yıkılan binanın enkazında arama kurtarma çalışması başlattı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN