Ana SayfaTÜRKİYEÖLÜ SAYISI 18 BİNİ GEÇTİ

ÖLÜ SAYISI 18 BİNİ GEÇTİ

Bugün ülkemizi sarsan deprem felaketinin 5. günü. Deprem bölgesinde enkazlar kazıldıkça, felaketin boyutları daha da korkunçlaşıyor. Son yapılan açıklamaya göre, ülke tarihimizin en büyük deprem felaketlerinden biri olan Kahramanmaraş depreminde ölü sayısı 18 bin 342. Sayı her geçen saat artmaya devam ediyor.

6 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş sınırları içinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından kahreden haberler gelmeye devam ediyor.  

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde büyük bir felakete yol açan depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 342’ye yükseldi. AFAD, yaralı sayısını ise 74 bin 242 olarak açıkladı.

Bu sabah itibariyle açıklanan bilançoya göre, 6 bin 444 bina yıkıldı, 75 bin 780 afetzede bölgeden tahliye edildi. Uzmanlar, enkaz altında hala ulaşılamayan kişiler olduğunu, bu kişilere ulaşıldığında sayının daha da artabileceğinden endişe ediyor.

Depremde Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da çok büyük hasarlar olduğu, üç ilde yüzlerce binanın tamamen çöktüğü ya da kullanılamaz hale geldiği ifade ediliyor.

Bu arada bölgede kurtarma çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Depremin üzerinden 1oo saatten fazla bir süre geçmesine rağmen, enkazlardan çok sayıda vatandaş canlı olarak çıkarılıyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN