Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"DENİZDEN TAHLİYE ŞİMDİDEN PLANLANMALI" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞER"DENİZDEN TAHLİYE ŞİMDİDEN PLANLANMALI"

“DENİZDEN TAHLİYE ŞİMDİDEN PLANLANMALI”

Türkiye’nin tanınmış çevrecilerinden, Denizcilik ve Su Ürünleri uzmanı Zafer Murat Çetintaş, büyük bir depremin beklendiği İstanbul’da, denizden tahliyenin büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, derhal bir tahliye planlaması hazırlanması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili Çevrecihaber.com’a bir açıklama yapan Zafer Murat Çetintaş, İstanbul’un kıyı uzunluğunun 650 kilometre olduğunu hatırlatıp, kıyılarında yeterince lojistik amaçlı iskele bulunmadığına dikkat çekti. Kentte, olası bir deprem sırasında kullanılabilecek 800 adet, boyları 10 metre ile 65 metre arasında değişen balıkçı teknesi ile gezi motoru olduğunu ifade eden Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü:

” Adalar’da meydana gelecek olası afet için bu tekneler 2 saat içinde halkı tahliye edebilir. Ancak bu kadar deniz aracının, aldığı insanları Anadolu yakasına indirmesi için yeterli iskele yoktur. İDO iskelelerinin lokanta gibi çalışmasına son verilmelidir. Balıkçı barınakları ve iskeleler acil olarak revize edilmeli, kapasitesi yeterli tüm deniz araçları hazır halde olmalı ve bunlara kısa eğitim verilmelidir. Tekneler, tüm İstanbul kıyılarına dağılarak afet anında kim nerede görev alacağı şimdiden belirlenmelidir.”

Denizcilik ve Su Ürünleri uzmanı Zafer Murat Çetintaş, deprem sırasında bir kaos yaşanmaması ve insanların başarılı bir şekilde güvenilir yerlere ulaştırılabilmeleri için, zaman geçirmeden bir denizden tahliye planı yapılması gerektiğini belirtti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN