Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİKİSTANBUL'DA YERİNDE DÖNÜŞÜM İÇİN DEV SİTEDEKİ 7 BLOK YIKILDI

İSTANBUL’DA YERİNDE DÖNÜŞÜM İÇİN DEV SİTEDEKİ 7 BLOK YIKILDI

Eyüpsultan’da saçak parseller olarak adlandırılan Akşemsettin, Çırçır, Yeşilpınar ve Karadolap Mahallelerinde bulunan 6 bin 500 konut için “Yerinde Dönüşüm” adıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi devam ediyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in girişimleriyle, Akşemsettin, Çırçır, Yeşilpınar ve Karadolap Mahallelerinde bulunan 44 siteyi kapsayan saçak parseller adıyla tanımlanan alanda imar planı ve tapusu bulunan parsellerdeki yapıların dönüşebilmesi konusunda yıllardır yaşanan sorun, plan notu değişikliği yapılarak çözüme kavuşturulmuştu.

Bu şekilde 44 sitenin bulunduğu alanda müteahhit-vatandaş işbirliği ile yaklaşık 6 bin 500 bağımsız birimin dönüşümünün sağlanması hedefleniyor.

ÖĞRETMENLER SİTESİ’NDE YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Daha önce temeli atılan ve kaba inşaatları devam eden Didem Sitesi ve Maliye Blokları’nın ardından Akşemsettin Mahallesi’nde bulunan Öğretmenler Sitesi’nde de yerinde dönüşüm başladı. Otuz altı yıllık geçmişe sahip, yedi blok ve 204 bağımsız birimden oluşan Öğretmenler Sitesi, yerinde dönüşümle 384 birimden oluşan, depreme dayanıklı ve modern bir yapıya kavuşacak.

6 BİN 400 KONUTU, 10 BİN KONUTLA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Kat malikleriyle birlikte sitenin ilk bloğunun yıkım çalışmalarına katılan Başkan Deniz Köken, “Bu çalışmamız 2019 yılında başladı. 2020 Ekim ayında büyükşehir meclisinden geçti. Özellikle bu parsellerin 44 site, 6 bin 400 konutu ilgilendiren bölüm planları o dönemde geçmişti. O günden itibaren de çalışıyorduk. Şu anda bu yedinci site, 7 blok, 204 daire var. Onların yıkımı gerçekleşecek. Burada hem belediye, hem sağlam müteahhit hem de vatandaşın özverili olması gerekiyor. Biz özveri olarak 6 bin 400 konutu, 10 bin konutla dönüştürüyoruz. O kadar bir ilave koyabildik” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN