Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"2030'A KADAR KÜRESEL EMİSYONLARI YARIYA İNDİRMELİYİZ" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİKLİM DEĞİŞİKLİĞİ"2030'A KADAR KÜRESEL EMİSYONLARI YARIYA İNDİRMELİYİZ"

“2030’A KADAR KÜRESEL EMİSYONLARI YARIYA İNDİRMELİYİZ”

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), dünya hükümetlerine dokuz yıl aradan sonra hazırlanan ve Paris Anlaşması’nın ardından gelen ilk kapsamlı Altıncı Değerlendirme raporunu sundu. Üç çalışma grubu ve üç özel raporu birleştiren bu sentez raporu, eyleme geçilmesi durumunda umutsuzluğu ortadan kaldıracak gerçekçi bir tablo çiziyor.

Tehditlerin büyük, ama değişim için fırsatların da çok olduğunu dile getiren Greenpeace Kıdemli Politika Uzmanı Kaisa Kosonen, ayağa kalkma, etkiyi büyütme ve cesur olma zamanı geldiğini ifade ederek; “Hükümetler, sadece biraz daha iyi olan için vaatlerde bulunmayı bırakıp gereken neyse onu yapmak için eyleme geçmeli” dedi.

Yıllar boyunca güneş ve rüzgar enerjisi gibi iklim çözümlerini sürekli olarak geliştiren cesur bilim insanlarının, iklim hareketinin ön saflarındaki topluluklar ve dünya çapındaki ilerici liderlere teşekkür eden Kaisa Kosonen; ” Artık bu karmaşayı çözmek için gereken her şeye sahibiz. Şimdi iklim adaletini sağlama ve fosil yakıt devlerinin çıkarlarını saf dışı bırakma zamanı. Ve bu mücadelede hepimize düşen bir rol var” diye konuştu.

Exeter Üniversitesi Greenpeace Araştırma Laboratuvarları’nda görev yapan Kıdemli Bilim İnsanı Reyes Tirado da iklim biliminin kaçınılmaz olduğunu ve insanlık için hayatta kalma kılavuzu olduğunu belirtti. Tirado, bugünden itibaren önümüzdeki sekiz yıl süresince her gün alınacak kararların, gelecek bin yıl boyunca Dünya’nın güvenliğini sağlayacağını ifade etti.

Tirado, dünya genelinde politika yapıcıların ve iş liderlerinin önemli bir kararla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, şimdiki ve gelecek nesiller için birer iklim şampiyonu olmaları gerektiğini, aksi takdirde çocuklarımız ve torunlarımız için zehirli bir miras bırakacaklarını ve kötü kararlarıyla tarihin utanç sayfalarına  geçeceklerini dile getirdi.

Greenpeace International’dan Küresel İklim Politikaları Uzmanı Tracy Carty ise on yıl içinde emisyonları yarıya indirmek için gerekli tüm çözümlere sahip olunduğunun altını çizerek; “Ancak hükümetler, iklimin en ölümcül düşmanı olan fosil yakıtlara son vermedikçe başarıya ulaşamayız. Kömür, petrol ve doğalgazın adil ve hızlı bir şekilde terk edilmesi üzerine anlaşma sağlamak, hükümetlerin önceliği olmalıdır. Hükümetler, iklim krizinden en az sorumlu olan ülkeler ve topluluklara verilen zarar için kirleticilerin ödeme yapmasını sağlamalıdır. Devasa petrol ve doğalgaz karları üzerinden alınacak rüzgâr vergileri, insanların yaşadığı kayıp ve zararları telafi etmelerine yardımcı olmak için iyi bir başlangıç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Greenpeace Akdeniz İklim-Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy da konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“IPCC’nin 6. değerlendirme rapor döngüsünü kapatırken, herkes için güvenli ve yaşanabilir bir gezegen için köprüden önceki son çıkışa hızla yaklaşıyoruz ve yeşil, adil bir dönüşümden yana bir tercih yapmak için sahip olduğumuz zaman daralıyor. İçinde olduğumuz 10 yıl içinde atacağımız adımların sorumluluğu bu yüzyılı ve ötesindeki dünyayı belirleyecek. Hükümetler bu sorumluluğun farkında olmalı ve fosil yakıtlardan çıkış için daha fazla zaman kaybetmemeli.  

“Araştırmalar kesin. Türkiye dahil olmak üzere tüm dünya, fosil yakıt kullanımını acilen azaltmalı. Türkiye, 2053 için karbon nötr hedefi koydu ancak bu tek başına yeterli değil. Uzun yıllardır sürdürdüğü kömüre dayalı enerji politikasından bir an önce vazgeçmeli. 2030’a kadar sera gazı emisyonlarını 2020 yılındaki miktara göre % 35 azaltmalı. Kömüre yapılan yatırımlar ne kadar uzun süreli olursa iklim felaketlerine karşı risk de o kadar büyük olacaktır. Yeni kömürlü termik santral projeleri ve mevcut santrallerin çalışmaya devam edebilmesi için genişletilen maden projelerinin getireceği ek yükü gezegen ve bizler artık tolere edemeyiz. 

Rapor, mevcut çözümlerin olduğunu ve iklim etkilerinin şiddetinin arttığı bu kritik dönemde iklim eylemine duyulan ihtiyacı bir kez daha vurguladı. IPCC, ayrıntılı bilimsel yönlendirme ile gerçekleri ortaya koydu ve tüm hükümetlere insanlar ve gezegen için doğru kararları almak için son bir şans tanıdı.

Ancak zaman ve fırsatlar sınırsız değil. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yaklaşan iklim zirvesi (COP 28)’nde, fosil yakıtlara olan bağımlılığı sonlandırmak, yenilenebilir enerjilere öncelik tanımak ve sıfır karbon bir geleceğe adil geçişi sağlamak için bu rapor mutlaka dikkate alınmalıdır.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN