Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİKZEROBUILD SUMMIT’23’TE KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞERLENDIRILDI

ZEROBUILD SUMMIT’23’TE KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞERLENDIRILDI

ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi’nin ikinci günü tamamlandı. Günün en önemli konusu “Sıfır Enerji Binalar ve Kentsel Dönüşüm” oldu. 

Günün en önemli konusu “Sıfır Enerji Binalar ve Kentsel Dönüşüm” oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyükşehirden belediye temsilcileri bir araya gelerek kentsel dönüşümü, afetlerin yıkıcı etkilerine karşı alınan önlemleri ve Sıfır Enerji Bina kapsamındaki aksiyonlarını aktardı. İstanbul’da beklenen ve ciddi endişelere neden olan deprem de oturumun ana başlıklarından biriydi.

ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi, ikinci gününde oldukça önemli konu ve konuşmacılara ev sahipliği yaptı. “Sıfır Enerji Binalar ve Kentsel Dönüşüm” başlıklı oturumda; ZeroBuild Institute Uluslararası Sergi Direktörü Hale Erol Hakan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Proje Uygulama 3. Şube Müdürü Rahmi Alper, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimive Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mutlu Gürler konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul’da beklenen ve ciddi endişelere neden olan deprem, oturumun ana konularından biri oldu. Oturumda söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut; “İBB olarak hayata geçirdiğimiz deprem taraması için son 3 yılda 107 bin binayı ziyaret ettik, bu ziyaretler için mülk sahiplerinden izin almak da bir hali zordu. Şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinden sonra ise sadece 3 ayda 150 bin başvuru talebi geldi. Hedefimiz hepsini tarayarak vatandaşlarımızın endişelerini gidermek” dedi.

İzmir’in yapı stoğu probleminin ciddiyetine değinerek sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Proje Uygulama 3. Şube Müdürü Rahmi Alper, belediye olarak şehirde 6 farklı kentsel dönüşüm alanı belirlediklerini dile getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mutlu Gürler şehirlerarası iş birliğinin kuvvetli olduğu, AFAD liderliğinde tüm ülkeyi kapsayacak bir afet müdahale planlamasının yapılması gerektiğini vurguladı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN