Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ANADOLU EFES'TEN TARIMSAL EKONOMİYE 1 MİLYAR TL KATKI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİANADOLU EFES'TEN TARIMSAL EKONOMİYE 1 MİLYAR TL KATKI

ANADOLU EFES’TEN TARIMSAL EKONOMİYE 1 MİLYAR TL KATKI

Anadolu Efes, Türkiye’de maltlık arpa tohumu üretimi yapan ilk bira şirketi olarak, kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyor. 2023 yılında Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinden toplamda 117 bin ton arpa alımı gerçekleştireceğini açıklayan Anadolu Efes, Türkiye’de maltlık arpanın en önemli alıcısı olarak konumunu koruyor. Şirketin 2023’te tarımsal ekonomiye katkısının toplamda 1 milyar seviyesinde olması bekleniyor.

40 yılı aşkın süredir maltlık arpa alanında Ar-Ge faaliyetleri yürüten şirket, bugüne kadar 17 arpa çeşidini tescil ettirdi. Anadolu Efes, tarımsal üretimi desteklemek ve ham maddesinin kalitesini güvence altına almak için bu yıl sertifikalı tohum dağıtımını yüzde 50 oranında artırdı ve çiftçilerine 30 milyon TL’nin üzerinde ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sundu.

Dünya nüfusunun hızla artması, iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi, pandemi dönemi ve doğal afetler, gıda güvenliğini en öncelikli gündem maddelerinde üst sıraya taşıdı. 40 yılı aşkın süredir tarım sektörüne destek veren Anadolu Efes, Anadolu topraklarının tarım pratiklerini iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Kayseri’de gerçekleştirilen hasat etkinliğinde çiftçilerle bir araya gelen şirket yöneticileri, Anadolu Efes’in tarım sektörüne sunduğu katkılardan bahsetti.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, “Tarım, işimizin merkezinde yer alıyor ve faaliyetlerimizde kilit bir rol oynuyor. Tarımsal faaliyetlerimiz vesilesi ile de ülkemizde 10 bin kişiye geçim kaynağı sunuyoruz.Bu yıl, geçen yıla göre sözleşmeli çiftçi sayımız yüzde 70 arttı.  2018 yılından bu yana ise çiftçilerimizi akıllı tarım uygulamaları ile tanıştırıyor, onlara çeşitli araçlar sunuyor ve kapsamlı eğitimler veriyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmalarla bir yandan doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını sağlıyor ve verimliliği artırıyoruz, bir yandan da çiftçilerin hayatını kolaylaştırıyor ve refah seviyesinin de artmasına katkı sağlıyoruz. Ülkemizde maltlık arpanın en önemli alıcısı konumundayız. Bu yıl tarımsal ekonomiye katkımızın 1 milyar TL seviyesinde olmasını bekliyoruz. Tarıma olan katkımızı sürekli geliştirmek için çalışıyoruz.”dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN