Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DANIŞTAY'DAN CENGİZ'E 'HALİLAĞA' TOKADI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARDANIŞTAY'DAN CENGİZ'E 'HALİLAĞA' TOKADI

DANIŞTAY’DAN CENGİZ’E ‘HALİLAĞA’ TOKADI

Danıştay, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yapılması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararını, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Dava sürecinde bilirkişi heyeti projenin; doğal varlıklara, bölgenin kültürel ve tarihi mirasına geri dönüşü olmayan zararlar vereceğini tespit etmişti.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran TEMA Vakfı yetkilileri, Danıştay’ın vermiş olduğu karardan dolayı mutlu olduklarını vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

” Bölgeyi korumak için başlattığımız hukuki süreçte bu kararın çok önemli bir gelişme olduğunu biliyoruz. Kaz Dağları’nın eşsiz coğrafyası için bu karar her ne kadar sevindirici olsa da maden şirketi ÇED raporunda yaptığı düzenlemeler ile projeyi hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor.

TEMA Vakfı olarak, hiçbir projenin yaşam alanlarımızdan, doğal varlıklarımızdan ve ormanlarımızdan kıymetli olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Kaz Dağları’ndaki yoğun çabanın Akbelen Ormanları için de gösterildiği bu günlerde kazananın doğa olmasını temenni ediyoruz.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN