Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"ADA MARTILARINI KORUYALIM" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞER"ADA MARTILARINI KORUYALIM"

“ADA MARTILARINI KORUYALIM”

Doğa Derneği, bir çağrıda bulunarak; nesli küresel ölçekte tehlike altında olan, Akdeniz endemiği bir deniz kuşu sınıfındaki Ada martılarının korunması amacıyla gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyılarında görülen ada martısının kayalık, kumluk kıyılar ve koyları tercih ettiğinin belirtildiği açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

“Ada martısı, sardalya ve hamsi gibi yüzey balıklarıyla, omurgasızlarla bazen de küçük kuşlar ve fıstık, zeytin, tahıl gibi bitkisel kaynaklarla besleniyor. Fakat son yıllarda trol ve gırgır balıkçılığının artması sonucu, beslenme alışkanlıkları daha kolay ve bol miktarlarda yakalanabilen balıkçılık artıklarına doğru değişiyor.

Türün karşı karşıya olduğu başlıca tehditler arasında üreme alanlarındaki habitat değişiklikleri, balıkçılık yöntemlerindeki değişiklikler, yumurtalarının toplanması, üreme alanlarındaki deniz turizmi, besin kaynaklarının tükenme potansiyeli ve kirlilik yer alıyor. Ayrıca aynı habitatı paylaştığı türlerin baskısı da ada martısının nüfusunu olumsuz etkiliyor.

Sayıları hızla azalan ada martılarının ve diğer binlerce türün yaşam alanı korunmalı ve yaşam hakkı anayasal güvence altına alınmalı.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN