Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
YANGIN BÜYÜDÜ, KÖYLER BOŞALTILDI, BOĞAZ KAPATILDI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUYANGIN BÜYÜDÜ, KÖYLER BOŞALTILDI, BOĞAZ KAPATILDI

YANGIN BÜYÜDÜ, KÖYLER BOŞALTILDI, BOĞAZ KAPATILDI

Çanakkale merkeze bağlı Kayadere köyü yakınlarında başlayan orman yangınına ekipler havadan ve karadan müdahaleye ediyor. Çanakkale kepez bölgesinde yaşanan orman yangını nedeniyle Çanakkale Boğazı gemi trafiği, yoğun duman yüzünden çift yönlü olarak geçici askıya alındı.


Çanakkale’de Damyeri mevkisindeki ormanda saat 12.30 sıralarında yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait çok sayıda ekip sevk edildi. Ekipler yangına, havadan ve karadan müdahale ediyor.
Alevlerin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kampüsü ve Çanakkale Devlet Hastanesi’nin bulunduğu bölgeye yaklaşması vatandaşlar tarafından saniye saniye kaydedildi.Bölgedeki vatandaşların çektiği videolarda, Kepez bölgesinin dumanlarla kaplandığı görüldü. Öte yandan yangının büyüklüğü dikkat çekerken, oluşan panik hali de kameralara yansıdı.
Yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği askıya alındı. Valilikten yapılan açıklamada ise Çanakkale-Çan kara yolu trafiğe kapatılırken 6 köy de tedbir amaçlı boşaltıldı.
Yangının, belediyeler ve özel idarelerden toplam 421 personel, 10 uçak, 26 helikopter, 68 arazöz ve iş makinesiyle söndürülmeye çalışıldığı ifade edildii.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi”nin Çanakkale Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket ettiğini duyurdu.

HAYVANLARI KURTARMAK İÇİN SEFERBER OLDULAR

Çanakkale’de öğlen saatlerinde çıkan ve yüreklerimizi yakan alevler sadece ağaçları ve insanları değil, ormanda yaşayan hayvanları da mağdur etti. Ormanda yaşayan çok sayıda vahşi hayvan alevler yüzünden hayatını kaybederken, bölgede yaşayan vatandaşlara ait büyük ve küçükbaş hayvanlar ile kedi ve köpekler de yangın yüzünden zor anlar yaşadı. Hayvanların yardımına kurtarma görevlileri, köylüler ve jandarma koştu. Hayvanların kurtarılması sırasında yaşanan panik ve telaş kameralara yansıdı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN