Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ADA SAKİNLERİ İMAR PLANINA TEPKİ GÖSTERDİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİKADA SAKİNLERİ İMAR PLANINA TEPKİ GÖSTERDİ

ADA SAKİNLERİ İMAR PLANINA TEPKİ GÖSTERDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 27 Temmuz 2023 tarihinde askıya çıkarılmış olan, Adalar İlçesi 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına itirazlar her geçen gün artıyor. Adalar ilçesinde yaşayan sakinler 24 Ağustos Perşembe günü Ataşehir’de yer alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanıp, basın açıklaması yaptıktan sonra dilekçelerini müdürlüğe teslim ettiler. Kendisi de bir ada ve doğa dostu olan Sanatçı Tilbe Saran tarafından okunan basın açıklamasında, Adalıların oluşturulan imar planlarına itiraz nedenleri maddeler halinde açıklandı.

İstanbul’un hemen kıyısında bulunan Prens Adaları, vatandaşın yeşiliyle, mimarisiyle kaostan uzaklaşıp nefes alabildiği ender alanlar arasında yer alıyor. 1984’ten beri doğal sit alanı ilan edilen Adalar, Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı kararıyla “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmiş, imar planı yapma yetkisi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilmişti. O dönemden beri yapılaşma tehdidi altında olan Adalarda yaşayan sakinler,hazırladıkları detaylı çalışma ile ‘Koruma Amaçlı Planın’ adaları korumak bir yana planının bu hali ile büyük zarar vereceğini nedenleriyle açıkladılar.

Burgazada Mahalle Meclisi ve tün adaların sakinlerinin büyük katılımı ile hazırlanan basın açıklaması ile “Plansız ve dolayısıyla aslında korumasız kalan Adalar’da elbette plan önemli bir ihtiyaçtır. Bizler planlamaya karşı değiliz” diye ilgililere seslenen Adalılar, konunun öznesi olan imar planlarının; adaların sosyal, çevresel ve doğal dengelerini ve ortak yaşam kültürünü bozacak maddeler içerdiğini belirttiler.

İşte Adalılar tarafından kamuoyuyla paylaşılan basın açıklaması

GÖZDEN KAÇIRMAYIN