Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DÜNYA ALEV ALEV YANIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYADÜNYA ALEV ALEV YANIYOR

DÜNYA ALEV ALEV YANIYOR

Hawai Adaları, Yunanistan, Çanakkale derken, dünya son bir aydır alev alev yanmaya devam ediyor. Son olarak, Kanada’yı kasıp kavuran orman yangınları bir türlü kontrol altına alınamıyor.

Kanada Kurumlararası Orman Yangını Merkezi (CIFFC) verilerine göre ülke genelindeki bin 33 noktada alevlerle mücadele sürüyor. Yangınlardan 658’i kontrolden çıkarken, 222’si ise kontrol altına alındı.

Aktif yangınların çoğu 374 yangın ile British Columbia, 237 ile Kuzeybatı Toprakları, 143 ile Yukon’da devam ediyor. Ülkede bu yıl şimdiye kadar 5 bin 875 orman yangını çıkarken, 15,4 milyon hektarlık alan kül oldu.

2023 orman yangını sezonunun “ülke tarihinin en kötü orman yangını sezonu” olduğu ifade edildi.

ATEŞ HORTUMU OLUŞTU

British Columbia eyaletindeki yangınlar devam ederken, Downton Gölü’nde ateş hortumu oluştu.

British Columbia İtfaiye Servisinden yapılan açıklamaya göre, dağdan gelen soğuk cephenin Gun Gölü’nden geçerek Downton Gölü civarında devam eden yangında sırasında ateş hortumuna yol açtı.

Özellikle orman yangınları gibi ısının yüksek olduğu bölgelerde türbülanslı hava koşullarının da bulunuyor olması, ateşten girdapların oluşmasına neden oluyor. Ateş hortumu ayrıca sıcaklık farkından dolayı çevrelerinde hızı saatte 100 kilometreye varabilen rüzgarların oluşmasına yol açıyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN