Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MENDERES KURUDU, BALIKLAR ÖLDÜ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİKLİM DEĞİŞİKLİĞİMENDERES KURUDU, BALIKLAR ÖLDÜ

MENDERES KURUDU, BALIKLAR ÖLDÜ

Havaların kurak geçmesi ve aşırı sıcaklarla birlikte Büyük Menderes Nehri’nde neredeyse su kalmazken, nehrin geçtiği Sarıkemer Taşköprü civarında yüzlerce balık, oksijensizlik nedeniyle öldü.

Normalde 2,5 metre derinliği olan nehirde adacıklar oluştu, derinlik 30 santimetreye kadar düştü. Suyun çekildiği alanlarda hayvanlar otlamaya başladı.

Söke’ye bağlı Sarıkemer beldesinde tarihi taş köprünün menfezlerinin tıkanmasıyla ve birikinti halinde küçük göletlerde kalan suların kirli ve oksijensiz olması nedeniyle, Sarıkemer Taşköprü civarında sucul canlılarla birlikte yüzlerce balığın öldüğü görüldü.

584 kilometre uzunluğuyla Ege Bölgesi’nin can damarı olan Büyük Menderes Nehri en kurak dönemini yaşıyor. Büyük Menderes Nehri, Ege Bölgesi’ne hayat veren 4 nehirden biri. Nehir, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli ve Aydın’da tarım arazilerini besliyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN