Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
'BM HABİTAT ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ' İSTANBUL'DA YAPILACAK - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİK'BM HABİTAT ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ' İSTANBUL'DA YAPILACAK

‘BM HABİTAT ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ’ İSTANBUL’DA YAPILACAK

Üsküdar Belediyesi bir ilki başarıp dünyanın önde gelen birçok şehrini geride bırakarak Birleşmiş Milletler Habitat Dünya Şehirler Günü Zirvesini Üsküdar’da gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar dünyanın sayılı metropol şehirlerinde gerçekleştirilen zirve ilk kez bir ilçede yapılacak.

Üsküdar Belediyesi, dünyanın en önemli şehircilik zirvesi olan Dünya Şehirler Günü Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en önemli şehirlerinin ardından bu yıl ilk kez bir ilçe belediyesi olarak Üsküdar’da gerçekleştirilecek olan zirve, 31 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek. Zirveye, 140’dan fazla ülkeden devlet başkanları, bakanlar ve şehir yöneticileri katılacak.

Zirvenin Ana Teması ‘Sıfır Atık’ Olacak

Zirvenin ana teması, ‘’Sıfır Atık’’ olacak. Bir başka önemli başlıkta ise  “Herkes İçin Sürdürülebilir Kentsel Geleceğin Finansmanı” gündeme gelecek. Bu temalar kapsamında, sıfır atık, sıfır atık da süreklilik, kentsel kalkınmanın finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, sosyal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Zirve, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcıların görüş ve deneyimlerini paylaşacağı bir platform oluşturacak.

31 Ekim 2023’te İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bu özel etkinlik, temel sorunları örnek çözümlerle çözmüş şehirlerin önemini vurgulamak ve dünya açısından sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak için bir fırsat sunuyor. İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak, sürdürülebilir şehirleşme hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla çalışıyor, şehrimizi daha yaşanabilir ve kapsayıcı hale getirmek için büyük adımlar atıyoruz. Dünya Şehirler Günü, şehirlerimizin geleceği için önemli bir platform oluşturuyor ve bu platformda bu deneyimlerimizi, başarılarımızı paylaşmak istiyoruz. Bunun da ötesinde, dünyanın birçok ülkesinden devlet adamlarının, metropol şehirlerin üst düzey yöneticilerinin katılacağı zirvede yapılacak tecrübe paylaşımlarını ülkemiz adına da çok değerli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Tarihi Mekanlarıyla Vitrine Çıkacak

Bu tema doğrultusunda, kentsel kalkınmanın finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, sosyal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Etkinliklere, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcılar bekleniyor. İki gün sürecek zirve ve etkinlikler boyunca Üsküdar’ın önemli tarihi ve özel da mekanları kullanılacak. Zirveye gelen yüzlerce yönetici Üsküdar ve İstanbul’u yakından tanıma imkanı bulacak,

GÖZDEN KAÇIRMAYIN