Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BAKANLIĞA 'REZERV ALANI İLAN ETME' YETKİSİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaİMAR VE ŞEHİRCİLİKBAKANLIĞA 'REZERV ALANI İLAN ETME' YETKİSİ

BAKANLIĞA ‘REZERV ALANI İLAN ETME’ YETKİSİ

Yeni kentsel dönüşüm yasası TBMM’den geçti. Yasayla; Şehircilik Bakanlığı, artık mevcutta bina bulunan alanları da rezerv alan ilan edebilecek.

Önceden yalnızca boş alanlar rezerv alan ilan edilebiliyordu. Yeni düzenlemede artık mevcut binalar maliklere sorulmadan rezerv alan kapsamına alınabilecek. Bakanlık istediği her yeri rezerv alan ilan edebilecek.

Rezerv alan ilan edilen yerdeki konutlar mahkeme süreci dahil 90 gün içinde boşaltılacak. Rezerv alana alınan yerlerdeki konut sahiplerine bakanlık başka bir yerden konut verebilecek.

Kararla, mevcut bir binanın olduğu alan rezerv alan ilan edilip bina 90 gün içinde yıkılabilecek. Konut sahibine ise duruma göre ya aynı yerden ya da başka bir ilçeden konut verilebilecek.

Rezerv alanlardaki imar planı, parselasyon, ruhsat ve iskan aşamalarında bakanlık yetkili olacak, belediyeler by-pass edilecek.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN