ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

ÇOCUKLARA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİLİNCİ AŞILADILAR

2 min read

Sürdürülebilirlik kavramını bütüncül bir şekilde odağına alan ETi, çocuklara iklim bilincini aşılamak adına Yuvam Dünya Derneği ile İklim Şampiyonları projesini hayata geçirdi. Projenin ilk etabı ETi çalışanlarının 14 ila 17 yaşındaki çocuklarından oluşan bir öğrenci grubuyla gerçekleşti. Program sonrasında birer “İklim Şampiyonu” olan çocuklar, kapsamlı eğitimler ve atölye çalışmalarına katılarak sürdürülebilirlik bilinci kazanmış oldu.

Yuvam Dünya Derneği’nin uzmanları ve akademisyen kadrosu tarafından gerçekleştirilen program kapsamında çocuklara iklim değişikliği, sürdürülebilir yaşam, gıda sürdürülebilirliği, biyoçeşitlilik gibi konularda atölyeler ve grup çalışmaları düzenlendi. Program sonrasında birer İklim Şampiyonu olan ETi çalışanlarının çocukları, öğrendiklerini Eskişehir Osmangazi İlkokulu’nun üç ve dördüncü sınıf öğrencilerine aktararak hem eğitmenlik tecrübesi edindi hem de daha geniş bir kitlede farkındalık oluşturulmasına katkı sağladı.

“Amacımız farkındalık oluşturmak ve faydayı genele yaymak”

Varoluş amacı doğrultusunda insanların hayatına mutluluk katmaya odaklanan bir marka olarak, çevreye karşı duydukları sosyal sorumluluğun ötesinde, sürdürülebilirliğin kendileri için vazgeçilmez bir hedef olduğunu aktaran ETi Türkiye CEO’su Ercan Öz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“ETi olarak biliyoruz ki sürdürülebilirlik bilinci, henüz çocuk yaşlarda aşılanması gereken bir kavram. Sürdürülebilir ve mutlu bir dünyaya katkıda bulunmak için karbon ayak izimizi azaltmaya, atıklarımızı en aza indirmeye ve sorumlu kaynak kullanımını teşvik etmeye odaklanmamızın yanında, çocukların sürdürülebilirlik bilinciyle yetişmesinde de önemli sorumluluklarımızın bulunduğunu düşünüyoruz. Bu paralelde biz de geleceğimiz olan çocuklara iklim bilincini aşılamak için Yuvam Dünya Derneği ile bu projeyi hayata geçirdik. İnanıyoruz ki, İklim Şampiyonları, gençlere sürdürülebilirlik adına önemli bir farkındalık oluştururken, elde edilen bu fayda genele yayılacak ve çocuklar için daha yaşanılabilir bir gelecek için bilinçlenmiş olacak.”

“ETi – İklim Şampiyonları”, 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde de ilkokullarda düzenleyecekleri  etkinliklerle çocuklara sürdürülebilirlik farkındalığı oluşturmaya devam edecek.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir