ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

FETHİYE’YE BİR MADEN TEHDİDİ DAHA

2 min read
Muğla’nın Fethiye ilçesibe bağlı Yeşilüzümlü Mahallesi’nde Krom Konsantre Tesisi yapılması planlanıyor. Proje için 10 bin ağacın kesileceği ifade ediliyor.
Özellikle kızılçam ormanlarının bulunduğu bu alan, Muğla Bal Arısı başta olmak üzere birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Yerel halk, doğayı korumak ve bu projeyi durdurmak için büyük bir mücadele başlattı.

Change.org sitesinde başlatılan imza kampanyası metninde şu bilgilere yer verildi:

“Yeşilüzümlü havzasında, Karagedik’teki krom eleme tesisinin büyütülerek taşınması isteniyor. Proje Tanıtım dosyasında 9,85 Hektar olarak belirtilen işletme, 11.239 Ha için 2017 yılında verildiği anlaşılan IV. Grup maden işletme ruhsatına dayanıyor.

Bu ruhsat, Yeşilüzümlü, İncirköy, Koruköy, Kızılbel, Nif’ten Çenger’e, Karacaören’e ve Gökçeovacık’a kadar uzanıyor. Sahile indikçe ise Fethiye Körfezi’ni besleyen en önemli derelerin bulunduğu Çiftlik, Kargı, Yanıklar mahallelerini ve buralardan geçen derelerin su kalitesini doğrudan etkileyecek nitelikte bir alana IV. Grup Maden İşletme Ruhsatı verilmiş.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edilen ve pek çok yönden kusur ve eksiklerle dolu olduğu Bilirkişi Raporlarıyla tespit edilmiş bu ilk etap krom eleme tesisi projesi gerçekleşirse, bölge yaşanmaz hale gelecek.”

Aşağıdaki linke tıklayarak kampanyaya ulaşabilir ve imzalayabilirsiniz:

http://change.org/yesilüzümlü

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir