ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

HENKEL MEA BÖLGESİNDEKİ TESİSLERİNDE YENİLENEBİLİR ENERJİ HEDEFİNE ULAŞTI

1 min read

Henkel’in Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesinde faaliyet gösterdiği altı ülkede bulunan toplam 8 yapıştırıcı teknolojileri üretim tesisi, yenilenebilir elektrik kaynaklarına başarılı bir şekilde geçiş yaptı. Henkel, bu sayede söz konusu tesislerinde elektrik kullanımından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını, diğer bir deyişle Kapsam 2 emisyonlarını sıfırladı.

Türkiye ve Kenya’da yerinde fotovoltaik (PV) güneş enerjisi ve hidroelektrikten elde edilen yenilenebilir elektrik, Güney Afrika’da rüzgar enerjisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise güneş enerjisi, kullanıma alınan yenilenebilir enerji kaynakları oldu.

Bu sayede Henkel, yılda yaklaşık 10.471 ton karbondioksit emisyonunu azaltmış oluyor. Bu rakam, benzinle çalışan yaklaşık 2.500 arabanın bir yıl boyunca yol açtığı karbon ayak izini ortadan kaldırmaya eşdeğer.

Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı, Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Operasyonlar Direktörü Mehmet Yılmaz “Henkel’de sürdürülebilirlik, stratejik gündemimizin temelinde yer alıyor ve bu alanda sürekli ilerleme kaydettiğimiz çok net hedeflere sahibiz. Hedeflerimizden biri de 2030 yılına kadar; globalde tüm ülkelerde elektriğimizin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamak” dedi.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir