ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

KAHVE ATIKLARINDAN KOZMETİK ÜRÜNLER ÜRETİLECEK

2 min read

Kahve yağı nemlendirici özelliğinden saç bakımına kadar pek çok kozmetik uygulamada etkili. Kahve unu ise yüksek lif ve protein içeriği, yüksek antioksidan kapasitesi, mineraller açısından zengin olması ve vegan olması ile önem taşıyor. Yüzde yüz yerli ve milli üretime sahip kahve sektörünün öncülerinden olan Arabica Coffee House, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik projesi kapsamında kahve atıklarını değerlendirerek yenilikçi kozmetik ürünler üretme yolunda önemli bir adım attı.

 

Arabica Coffee House, atık kahve posalarından kahve yağı elde ederek kozmetik ürünler üretmeye başlıyor. Çevre dostu ve doğal ürünler sunmaya devam eden firmanın yeni ürünleri arasında; kahve yağından el ve selülit kremleri, peeling, günlük losyonlar, saç bakım ürünleri, güneş kremi ve sabunlar yer alacak. Proje; atık kahve posalarının toplanması, işlenmesi, yağ ve un üretimi için geliştirilen yöntemler ile ilerletiliyor.

Kozmetik ürünlerin üretim proje süreci ise şu şekilde ilerliyor; atık kahve posalarının toplanması ve kurutulması için geliştirilen yöntemlerle başlıyor. Kurutulan posalar paketlenerek yağı alınıyor. Ekstraksiyon işlemi ile değerli yağ bileşenleri ayrıştırılıyor ve elde edilen yağ ve toz bileşenleri uygun koşullarda saklanıyor. Atık kahve posalarının yağ ve un üretimi için işlenmesiyle proje ilerletiliyor. Kahve yağı analiz ve formulasyon çalışmaları yapılarak ürünler çıkarılıyor.

Bu ürünler arasında el ve selülit kremleri, peeling, günlük losyonlar, saç bakım ürünleri, güneş kremi ve sabun gibi ürünler bulunacak. TÜBİTAK onaylı olarak yürütülen proje kapsamında, Haziran ayı itibari ile üretim aşamalarına başlanması planlanıyor.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir