ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

SİNEKLERDEN KORKMADAN YAZIN KEYFİNİ ÇIKARMANIN DOĞAL YOLU

2 min read

Sinekler size kabus mu yaşatıyor? Kimyasallar canınızı mı sıkıyor? O zaman bu tarif tam size göre! Bitkisel sinek kovucular ile yaz aylarında sinek ve böceklerinden korunabileceğimizi belirten Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, “Doğal ve çevre dostu ürünlere yönelmek, hem sağlığımız hem de gezegenimiz için daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına katkıda bulunur” dedi.

Yaz aylarının keyfini çıkarırken sinek ve böceklerin rahatsız edici varlığıyla karşılaşmak can sıkıcı olabilir. Kimyasal içerikli sinek kovucular ise sağlık ve çevre açısından bazı endişelere yol açabiliyor.

Son yıllarda öne çıkan bitkisel içerikli sinek kovucular, bu endişeleri gidermek için doğal bir çözüm sunuyor. Bu ürünler, limon otu, lavanta, nane ve okaliptüs yağı gibi doğal bileşenler kullanarak sinekleri ve diğer böcekleri uzak tutar.

Bitkisel sinek kovucuların temel avantajları şunlardır:

Daha az toksiktirler ve ciltte tahrişe neden olma olasılıkları düşüktür. Bu sayede, özellikle çocuklar ve hassas ciltli bireyler için daha güvenli bir koruma sağlarlar.
Çevreye zarar vermezler ve doğada biyolojik olarak parçalanabilirler. Bu da onları sürdürülebilir bir alternatif haline getirir.

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, bitkisel içerikli sinek kovuculara dikkat çekerek “Doğal ve çevre dostu ürünlere yönelmek, hem sağlığımız hem de gezegenimiz için daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına katkıda bulunacağını” söyledi. Ezgi Nevçehan, evde kolayca hazırlayabileceğiniz etkili bir bitkisel sinek kovucu formülü paylaştı.

Doğal Sinek Kovucu Spreyi

100 ml distile su
20 damla limon otu yağı
15 damla lavanta yağı
10 damla nane yağı
10 damla okaliptüs yağı
Hazırlanışı:

Boş ve temiz bir sprey şişesini hazırlayın.
Sprey şişesine distile suyunu ekleyin.
Limon otu yağı, lavanta yağı, nane yağı ve okaliptüs yağını ekleyin.
Şişenin kapağını kapatın ve iyice çalkalayarak tüm malzemelerin karışmasını sağlayın.
Kullanımdan önce her seferinde şişeyi çalkalayın ve doğrudan cilde veya giysilerinize püskürtün.
Göz ve ağız çevresinden kaçının.

Ezgi Nevçehan, “Bitkisel içerikli sinek kovucular, hem kişisel sağlığımızı hem de çevreyi korumak adına önemli bir adımdır. Doğal ve güvenli bir alternatif arayanlar için ideal bir çözüm sunan bu ürünler, evde kolayca hazırlanabilir ve yaz aylarını keyifli bir şekilde geçirmenize yardımcı olabilir” dedi.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir