ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

TÜKONFED’DEN SU ZAMMINA TEPKİ

2 min read

Yazılı bir açıklama yapan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED), İBB tarafından suya yapılan zammı protesto etti. Suyun metreküpünün 5 yıllık sürede ise yüzde 800 oranında arttığına dikkat çekilen açıklamada, “16 milyon insanı ilgilendirilen suya getirilen zammın geri çekilmesini, ayrıca 15 metreküpe kadar uygulanan İnsani Su Hakkı miktarının sınırının kaldırılmasını İSKİ’den tüketicilerimiz adına istiyoruz” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Mayıs ayı 4. Meclis toplantısında, 2024 yılı revize ücret tarifesi karara bağlandı. Karara göre, suyun en düşük kademede 1 metreküp fiyatı 32.28 TL olarak belirlendi. Bu artış, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk göreve geldiği dönemde 1 metreküpü 4 TL olan suyun, beş yılda %800 oranında zamlandığı anlamına geliyor.

Yazılı bir açıklama yapan TÜKOFED, zamma tepki gösterdi. TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ve TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Karar ile Mayıs zammıyla su artık en düşük kademede 1 metreküp su 32.28 TL olarak belirlendi. Bu artış ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu’nun ilk göreve geldiği zaman 1 metreküpü 4 TL olan su 5 yılda % 800 artarak en düşük konut tarifesi 32,28 TL ye yükselmiş oldu.
2023 yılı sonu itibariyle metreküpü 23,72 TL olan su % 36 arttırılarak 32,28 TL ye çıkmış oldu. 16 milyonun vazgeçilmezi Suyun metreküpü 5 yıllık sürede ise % 800 oranında artmış oldu.

16.12.2021 tarihli ve 31691 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 15.12.2021 tarihli ve 4920 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile belediyelerimizin ve bağlı idarelerinin, “İnsani Su Hakkı” kapsamında belediye meclislerinin ve genel kurullarının alacağı karar üzerine, hane halkı toplam kullanımının beşte birini aşmayacak şekilde belirleyecekleri ücretsiz veya indirimli su tarifelerinden yararlananların 4736 sayılı Kanun’un 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaf olması sağlanmıştır.

İSKİ tarafından “İnsani Su Hakkı” konut abonelerinin aylık tüketiminin 15 metreküplük kısmına kadar olmak üzere ay tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,50 metreküplük kısmı faturalandırılmamaktadır.

16 milyon insanı ilgilendirilen suya getirilen zammın geri çekilmesini, ayrıca 15 metreküpe kadar uygulanan İnsani Su Hakkı miktarının sınırının kaldırılmasını İSKİ’den tüketicilerimiz adına istiyoruz.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir