ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

DÜNYANIN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ SUUDİ ARABİSTAN’A YAPILACAK

3 min read

Suudi Arabistan, çöl bölgesinde güneş enerjisinden elektrik üretmeyi hedefleyen dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini ASUNIM GROUP ile hayata geçiriyor. Toplamda 36GWp gücüne sahip ve hayata geçeceği dönemdeki büyüklüğü 15 milyar dolara ulaşacak olan bu devasa güneş enerjisi santralinin projelendirmesi, mekanik süreçleri, uygunluk testleri gibi kritik süreçlerini yöneten ASUNIM Türkiye de projede önemli rol üstleniyor. 

Suudi Arabistan Krallığı’nın dünyanın en büyük güneş enerji santralini NEOM bölgesinde 700 km2’lik bir alanda hayata geçireceği proje için ASUNIM’in seçilmesinde, uzman mühendislik birikiminin önemli bir rolü oldu. Grubun uzun geçmişi, birçok uluslararası ödüllü projesi, güçlü tasarım bilgisayarları ve geniş deneyimi, dünyanın en büyük fotovoltaik (PV) santrali için seçilme kriterlerinin başında yer aldı.

Uzun yıllara dayanan uzmanlığı ve uluslararası alanda birçok ödüllü projeye imza atmış mühendislik ekibiyle projede yer alacak ASUNIM Türkiye konumu, grup şirketleri arasında öne çıkan bölgesel deneyimi ve güçlü referansları ile projede önemli bir rol oynayacak.

Proje, ASUNIM ve proje ortakları tarafından ön yerleşim ve tasarım, saha değerlendirmesi, üç boyutlu topografik modelleme, çakma/çekme testleri, kullanılacak ürün ve tedarikçilerin teknik özellikleri ile LCOE çalışmalarını içerecek şekilde özenle tasarlandı. ASUNIM, 20GW’lik tasarımı tamamladıktan sonra, yeni 16GW’lik bir proje için sözleşme imzaladı ve çalışmalar halen devam ediyor. Tasarımların uygulanmasına 2027 yılında başlanması ve projenin 5 yıl sürmesi öngörülüyor.

Bu kilometre taşı proje ile Suudi Arabistan Krallığı, petrol üreten bir ülkede bile güneş enerjisinin daha ucuz ve daha sürdürülebilir bir seçenek olduğunu bir kez daha kanıtlamış olacak ve fosil yakıt ayak izini azaltma konusundaki kararlılığını gösterecek.

ASUNIM GROUP, 20GW’lik ilk tasarımı tamamladıktan sonra göstermiş olduğu başarılı çalışmalar sayesinde 16GW’lik yeni bir proje için sözleşme imzaladı. Tasarımların uygulanmasına 2027 yılında başlanması ve projenin 5 yıl sürmesi hedefleniyor.

ASUNIM Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz, güneş enerjisi sektöründe 15 yılı aşkın süredir uluslararası deneyime sahip bir firma olarak İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de önemli roller üstlendiğini vurgularken, kazandıkları güneş enerjisi santrali ihalesiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinde bir Türk şirketinin imzasının yer alacak olması bizim için gurur ve mutluluk verici. ASUNIM olarak, Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek bu dev projenin başarısı için güven, ileri teknoloji ve yetkin mühendislik gibi üstünlüklerimizi ortaya koyacağız. Birikimimiz ve kazandığımız tecrübelerle temiz ve sürdürülebilir enerji alanında büyük projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir