ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

ULUSLARARASI FEDERASYONA TÜRK BAŞKAN YARDIMCISI

4 min read

Türk Uçurtma Duayeni, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma Takımı Kaptanı Mehmet Naci Aköz, Çin’in Weifang kentinde bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Uluslararası Uçurtma Federasyonu kongresinde başkan yardımcısı seçildi.

Dünyanın en büyük ve önemli uçurtma organizasyonlarından olan Uluslararası Uçurtma Federasyonu‘nun (International Kite Federation) 4. Olağan kongresi, uçurtma denilince akla gelen ilk kentlerden biri olan Wifang’da toplandı. Uçurtmacılık alanında önemli konuların masaya yatırıldığı kongrede ayrıca, federasyonun yeni yönetimini belirlemek için seçim yapıldı. Seçimin sonunda, federasyonun Türk üyesi İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz, genel başkan yardımcsı oldu. Bu sonuçla Mehmet Naci Aköz, federasyonun yönetime giren ilk Türk üyesi oldu.

Kongreyle ilgili bir açıklama yapan Mehmet Naci Aköz, seçim sonucunun Türk sokak oyunları kültürü açısından bir ilk olduğunu belirterek; “Federasyonu 5 yıllığına yönetecek olan yeni ekibin içinde olmak ve başkan yardımcısı sıfatıyla görev almak benim için gurur verici. Böylece Türk uçurtma kültürünü dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulmuş olacağız. Önemli işler yapacağımıza inanıyorum. Sonucun uçurtmacılık sektörüne ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DEV TÜRK BAYRAĞI ÇİN SEMALARINDA

Öte yandan, Dünyanın en büyük ve en önemli uçurtma yapılandırmalarından biri olan Uluslararası Uçurtma Federasyonu, dünyanın en fazla gerçekleştirilen uçurtma festivali olan “Uluslararası Wei-Fang Uçurtma Festivalini” bu yıl 41. kez düzenledi. Türk Uçurtma Takımı da bu festivalde yerini alarak 60 m2’lik dev Türk Bayrağı uçurtmayı gökyüzüne havalandırdı.

WEİFANG UÇURTMA MÜZESİ’NDE İSTANBUL İZLERİ

Federasyonun etki alanı içinde dünyanın en büyük uçurtma müzesi olan Wei-Fang Uçurtma Müzesi’de (Wei-Fang Kite Museum) bulunuyor.

Toplamda 8 bin 100 metre²’lik bir alan da konumlanan uçurtma müzesi’nin önündeki büyük meydana yerleştirilen 13 ülkeye ait plaketin bir tanesi ise İstanbul Uçurtmacılar Derneği‘ne ait.

Shandong Eyalet hükümetinin katkılarıyla 2006 yılında 1 × 1 metrelik kaya üzerine oturtulan 80 × 80 ebadındaki dev plaket 18 yıldan bu yana bu alanda Türkiye’yi ve Türk uçurtma kültürünü temsil ediyor.

MEHMET NACİ AKÖZ KİMDİR

Mehmet Naci Aköz, 1980 yılından bugüne kadar Türkiye’deki uçurtma kültürünün tekrar canlandırılması, yaygınlaştırılması yeni kuşaklara tanıtılması çerçevesinde oldukça etkin ve tarihe not düşecek projeler gerçekleştiren bir isim.

Uçurtma denilince ülkemizde akla ilk gelen isim olan Aköz, uçurtmacılık alanında bugüne kadar bir çok ilke imza attı.

İşte Aköz’ün ilkleri;

* Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’nin kurulması

* İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin kurulması

* Uçurtma Gönülleri Kulübü’nün kurulması

* İstanbul Uçurtma Müzesi’nin kurulması

* ⁠ Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu (STACK) Türkiye temsilciliği

* ⁠ Amerika Uçurtma Federasyonu Türkiye temsilciliği (AKA)

* İstanbul Uçurtma Okulunun kulması

* İstanbul Uçurtma Kütüphanesi (Dünyada ilk ve tek)

* Türk Uçurtma takımının kulması.

* ⁠Gibi kurumsal yapılanmaların yanında,

* Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivalinin ülkemize kazandırılması

* Uçurtmanın Milli Eğitim müfredatına girmesinin sağlanması

* Türk posta pullarına geleneksel Türk uçurtma tasarımlarının bastırılması

* Üniversitelerde Uçurtma konulu konferansların verilmesi gibi pekçok projeye imza atma imkanı yakaladım

Uluslararası alanda ise;

* Dünyanın 18 uçurtma müzesi’nin ilk beşi arasında yer alan ve 6 kıta 39 ülkeden toplanmış önemli bir koleksiyona sahip İstanbul Uçurtma Müzesi’nin dünyada tanınırlığı

* Türk Uçurtma Takımı’nın bugüne kadar onlarca ülkede uçurtmalarımızı gökyüzüne çıkarması

* 2006 yılında Wei-Fang Uçurtma Müzesi önüne İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin plaketinin çakılması

* ⁠2011 yılında Türk uçurtmalarından bir tanesinin  müzeye bağışlaması ve o tarihten bu tarafa sergilenmesi,

* İstanbul’da yapılan Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali‘ne iki ayrı yıl Çin’den uçurtmacıların davet edilmesi gibi ilişkiler bugünlerin zeminini hazırladı

Yaklaşık yarım asırlık ömrünü uçurtma kültürünün hak ettiği yere gelmesi için adayan

Aköz, tüm bu çalışmaların yanında bugüne kadar 6 tanesi uluslararası olmak üzere 1000’in üzerinde uçurtma etkinliğine imza attı.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir