ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

UNDP, ÇOCUKLARIN GELECEĞİ İÇİN ‘İKLİM EYLEMİ SÖZÜ’ VERMEYE DAVET EDİYOR

2 min read

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, herkesi çocukların geleceğini güvence altına almak için iklim eylemi sözü vermeye davet ediyor.

21 Mart’ta dünya çapında iklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalığı artırmak için başlatılan “Hava Durumu Çocukları” (Weather Kids) kampanyası kapsamında UNDP Türkiye, herkesi hareketin bir parçası olmaya davet ediyor.

Çocuklara güzel bir gelecek bırakmak için herkes kampanya web sitesini (www.weatherkids.org/tr) ziyaret ederek iklim eylemi sözü vermeye davet ediliyor. İklim konusunda eyleme geçmek için bugünden harekete geçenler, hayatlarındaki çocukların adına imza vererek gelecek için önemli bir adım atıyor.

Hava Durumu Çocukları Kampanyası Hakkında

UNDP tarafından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Channel ortaklığında hayata geçirilen Hava Durumu Çocukları kampanyası, Brezilya’da 2025’te düzenlenecek COP30 iklim müzakerelerine giden yolda iklim değişikliği ile ilgili kamuoyu tartışmalarına ilham vermeyi ve mücadele için herkesi harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Televizyon izleyicilerinin her gün gördüğü hava durumu raporları formatında tasarlanan ve çocuklar tarafından sunulan tahminler, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ve UNDP’nin İnsani İklim Ufukları (Human Climate Horizons) veri platformundan alınan veriler kullanılarak geliştirildi. Sunulan tahminler arasında, dünyadaki çocukların yüzde 94’ünün etkileneceği, gıda güvenliğine yönelik tehditler ve vergi mükelleflerinin faturalarında küresel olarak trilyonlarca ABD Doları tutarındaki potansiyel artış da yer alıyor.

Türkiye’den de Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), küresel kampanyanın ortakları arasında yer alıyor. Hava Durumu Çocukları kampanyası dünya çapında 80’den fazla ülkedeki haber kanallarında yayınlandı. Bu küresel erişim, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Company’nin markası The Weather Channel’a ek olarak Activista; Earth X; Pvblic Vakfı, The Artery, ICCO – Uluslararası İletişim Danışmanlığı Örgütü – ve SAWA, Küresel Sinema Reklamcılığı Derneği gibi pek çok ortağın desteği sayesinde gerçekleşti.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir