ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

ATA TOHUMLARI KARATAY’DA TOPRAKLA BULUŞTU

2 min read

Konya Karatay Belediyesi’nin üretilebilir, yerli ve milli Ata Tohumlarının da çoğaltılıp Türk tarımına katkı sağlaması hedefiyle hayata geçirdiği “Karatay Ata Tohum” projesi devam ediyor. Bu kapsamda belediye, Karatay Saracoğlu Mahallesi’ndeki 300 bin metrekarelik alanda 33 çeşit ürünün Ata Tohumu fidesini toprakla buluşturdu.

Ata Tohumu, genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir laboratuvar ortamında müdahaleye maruz kalarak DNA dizilimi bozulmamış, lezzet ve besin değeri yüksek olarak mahsul alınan tohumlar olarak biliniyor. Bu özelliğiyle Ata Tohumları, kültürel bir miras olarak nesilden nesille aktarılmanın önemi artıyor.

KARATAY’DA ATA TOHUMU PROJESİ SÜRÜYOR

Karatay Belediyesi de iki yıl önce hayata geçirdiği “Karatay Ata Tohum” Projesi ile bugüne kadar vatandaşa Kapya kırmızıbiber, kıl biber, köy biberi, biber yediveren, mısır, karpuz, salatalık ve kabak gibi on binlerce ücretsiz Ata Tohumu dağıttı. Yine Karatay Belediyesi, yerli üretime katkı sunmak adına her yıl 20 bin üreticiye de Ata Tohumu dağıttı.

default

33 ÇEŞİT ATA TOHUMU FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU

Söz konusu proje kapsamında Karatay Belediyesi ayrıca; Karatay’ın Saracoğlu Mahallesi’nde oluşturulan 300 dekar yani 300 bin metrekarelik alanda 33 çeşit Ata Tohumu’nun fidesini de yine toprakla buluşturdu. Bu projeyle; Dolma Biber, Kıl Biber, Kapya Biber, Köy Biberi, Acı yediveren biber, Acı sarı top biber, Sarı Kapya, Kırmızı acı kapya, Salçalık Domates, Köy Domatesi, Ayaş Domatesi, Pembe Domates, Turuncu domates, Mor domates, Siyah domates, Kırım domatesi, Osmanlı patlıcanı, Kavun, Karpuz, Kara Kabak, Beyaz Kabak, Su Kabağı, Bal Kabağı, Lif kabağı, Atalık mısır, Salatalık, Pırasa, Kırmızı lahana, Beyaz lahana, Fasulye, Kudret narı, Kavılca Buğdayı ve Siyez Buğdayı fideleri ekildi.

default

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir