ÇEVRECİ HABER

Türkiye'nin en çevreci gazetesi

TURİZM SEKTÖRÜNE GENÇ DOKUNUŞ

3 min read

Dedeman Hotels & Resorts International; genç iç mimar adaylarının ilham verici ve yaratıcı fikirlerini turizm sektörüne kazandırmak amacıyla, Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile kapsamlı bir iş birliğine imza attı.

Bölümü 4. sınıf öğrencileri, 2023-2024 Güz Dönemi’nde aldıkları stüdyo dersi boyunca “Dedeman Palandöken Ski Lodge” otelini yeniden tasarlamak için çalışmalar yürüttü ve bu süreçte ilk kez gerçek bir yapıyı gerçek bir müşteriye tasarlama fırsatını elde etti.

9 Ocak 2024’te gerçekleşen ve aralarında Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi’nin, grubun mimari ekip liderlerinin ve marka standartları müdürünün de yer aldığı final jürisi; sunulan 28 proje arasından İrem Berfin Yüce’nin çalışmasını birinci seçti. Projenin fikri mülkiyet haklarını satın alan Dedeman, ilerleyen dönemde projeyi seçilen bir otelinde kullanmak üzere değerlendirecek.

İlham verici fikirler gerçek bir otel projesine dönüştü

Turizm sektörüyle iç mimari akademi dünyasını bir araya getiren iş birliği ile geleceğin iç mimar adayları, kariyer yaşamları için çok önemli bir deneyim yaşadı. Projeye katılan tüm öğrenciler, kariyer hedeflerine yönelik öncü bir girişimde bulunma cesareti göstererek, ilham verici fikirlerini gerçek bir otel projesine dönüştürme imkânı buldu.

Projelerin sıra dışı tasarım anlayışı ve uygulanabilirliği değerlendirildi

İş birliğinin değerlendirilme sürecinde öğrencilerin projeye yaklaşımı, sıra dışı tasarım anlayışı ve uygulanabilirlik unsurları dikkate alındı. Seçilen projenin değerlendirmesinde kendi örüntüsünü oluşturarak, tasarımın farklı yüzeylerinde bu örüntüyü yansıtması ve projenin Dedeman misafirperverliği ile uyumu gibi kriterler etkili oldu. Farklı malzeme kullanımının bir arada olması, ihtiyaç duyulan tüm ekipmanların yerleşimi, kullanılan ürünlerin bir amaca hizmet etmesi ve başarılı görsel çalışmalar da jürinin kararında yol gösterici rol oynadı.

“Dedeman’ın 58 yıllık geçmişi ve Erzurum’un tarihi bana ilham verdi”

Birinci olan projenin sahibi, Özyeğin Üniversitesi 4. sınıf İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi İrem Yüce Berfin, imza töreninde gerçekleştirdiği sunumda, projeye ilişkin deneyimlerini paylaştı. Tasarım aşamasında kendisine ilham veren olguları anlatan Yüce, şunları söyledi: “Benim için bu projede ilham verici olan, Dedeman’ın 58 yıllık geçmişinin yanı sıra; gelenekleri, görenekleriyle birlikte 7000 yıllık geçmişi olan, birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış Erzurum şehri arasında bir bağ kurabilmekti. Mezun olmama çok az bir zaman kalmışken, öğrencilik hayatımda gerçek bir proje yürütmek ve bu gerçek projeyi Dedeman gibi saygın ve köklü bir firmaya sunmak benim için çok gurur verici oldu.”

 

#turizm #sektörü #genç #dokunuş #Dedeman #Hotels #Resorts #International #içmimarlık #çevretasarımı #yenilik #değişim #vizyon #işbirliği #ÖzyeğinÜniversitesi #ilham #yaratıcılık #öğrenciprojesi #Palandöken #ski #lodge #tasarım #kariyer #deneyim #turizmsektörü #projeler #inovasyon #eğitim #mimari #gençmimarlar #otel

 

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir